10 důvodů proč začít s Instagram marketingem

Instagram green Instagram je jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí na světě. Mnoho firem na světě ji používá jako marketingový nástroj nejen pro propagaci svých produktů, ale i pro zvýšení povědomí o jejich značce.

Jako skvělý příklad poslouží Nike. Jeho Instagram profil má téměř 7 milionů fanoušků, v průměru mají 170 až 250 tisíc like na fotku + stovky komentářů a jejich hastagy (nike, justdoit, nikerunning, werunprague a další) jsou snad všude a s obrovským množstvím fotek.

Nike udvádí skvělou práci, ale je to samozřejmě celosvětově známá firma. Ovšem i menší firmy mohou být slavné. Můj oblíbený příklad je Langly, výrobce batohů pro fotografy. A většina lidí (i já) firmu objevila přes Instagram.

Langly na Instagramu

Pokud zvládnete vytvořit na Instagramu podobnou komunitu, můžete si mnout ruce. Ovšem v ČR tento potenciál moc firem nevidí. Našel jsem opravdu jen malé množství značek, které zvládá tuto novou generaci propagace. Nejúspěšnější je, podle mého skromného názoru Instagram maniaka, značka Life is Porno. Některé další jsou zatím jen v začátcích, ale dobře se začíná rozjíždět třeba Škoda ČR.

Když jsem se ptal různých lidí v oboru na toto téma, vždy se zeptali: ‚‚A jak to jako budem měřit?”. Zatím nijak, ale to není ta hlavní pointou. Tou je zachycení současné generace a vytvoření si dobré pověsti a engagementu. Když jsem nedávno na svém Instagramu propagoval produkt jedné firmy, neptali se, jestli mohu nějak změřit svůj profil. Viděli ten potenciál jinde. Po sdílení fotky (která ani neobsahovala produkt, pouze můj příběh a odkaz na jejich Instagram profil!) si produkt koupilo cca 6 lidí a další stovky o něm věděli. Možná si říkáte, že je to málo. Ovšem já nebyl jediný, kdo produkt na Instagramu propagoval. Zbytek si již určitě domyslíte.

A stále skoro nikdo v ČR nepoužívá Instagram jako marketingový nástroj…

What-Minion

Důvody, proč začít:

  • Více jak 200 milionů uživatelů po celém světě. A stále se rozrůstající počet uživatelů i u nás.
  • Podpora největších mobilních platforem — iOS, Android i Windows Phone, a také webové rozhraní (pouze pro prohlížení).
  • Míra zaujetí (Engagement rate) je na Instagramu přibližně 58× větší než na Facebooku a až 120× větší než na Twitteru. (Výzkum Top 50 značek v USA.)
  • Zatímco obliba většiny sociálních sítí stagnuje, nebo má klesající tendenci, Instagramu se daří. Oproti roku 2013 je znát jasný vývoj ve prospěch Instagramu.
  • Obliba Instagramu roste převážně u teenagerů. Mladí lidé jsou současní a hlavně budoucí konzumenti, na které by se firmy měly nejen pomocí Instagramu zaměřit.
  • Facebook už v současné době není nejpopulárnější sociální sítí mezi mladými teenagery v USA. Jedničkou je nyní Instagram. U nás zatím stále vede Facebook, ale Instagram stále roste. Navíc trendy v USA k nám přijdou vždy až s nějakým zpožděním.
  • Hodně uživatelů si po čase vybuduje svůj vlastní “microbrand”. Těmto uživatelům věří další uživatelé a toho lze velmi dobře využít (nejen) při prezentaci produktů.
  • Instagram už dlouho testuje nástroje pro správu reklam a v některých zemích už reklamy fungují. Je jen otázkou času, kdy se dostanou i do ČR.
  • Založením účtu na Instagramu nic neriskujete. Můžete pouze získat. Vše je zdarma.
  • A další jako: jednoduchost, možnost přímo vést traffic na vaše stránky přes odkaz na profilu, hastagy a jejich dosah + soutěže, dostanete se na Explore page bez placení, za čas bude možnost využít placených příspěvků a jejich měření…

Instagram není vhodný pro každou firmu. Pokud si však některé firmy neuvědomí jeho důležitost nyní, mohou časem mít jen oči pro pláč. Instagram bude posilovat i v ČR a jeho popularita bude stoupat. Mladí lidé a jejich microbrandy u nás nyní převažují, ale stále je vhodná doba využít jejich vliv nebo si vytvořit svůj, ať už máte malou, nebo velkou firmu. Přitom v současné době není údržba Instagramu o nic náročnější, než u jiných sociálních sítí.

V dalších článcích se chci podrobněji zaměřit na jednotlivé body a sepsat i pár tipů. A nezapomeňte si mě přidat na Instagramu.