15 tipů, jak vylepšit Instagram Stories

jak mit lepsi instagram stories.png

Instagram Stories používá více než 200 milionů lidí každý den. Jsou populárnější než Snapchat a nabízí velké množství funkcí, díky kterým můžete být kreativní a originální. Ne každý však všechny tyto funkce zná a používá. Jestli chcete být Instagram Stories profík, čtěte dále!

Budu vycházet z toho, že umíte základní věci jako přeskakování Stories, pauzu podržením prstu nebo označování jiných Instagram účtů. Jak tedy dělat dobré Insta Stories? Tady je 15 tipů na skvělé IG Stories, které dají vašemu profilu šťávu! :)

1) Jak přidat více barev pro text a kreslení na Instagram Stories

Pokud chcete přidat text či malování do svých Instagram Stories, máte v aplikaci k dispozici základní barvy a po swipnutí doprava po barvičkách i další odstíny. Ale co když chcete použít nějakou jinou barvu? Je to jednoduché, na kterékoliv ikonce barvy podržte chvíli prst a při držení na obrazovce přejíždějte po barvách, až vyberete tu správnou. Funguje to jak při psaní textu, tak při kreslení.

instagram stories 01a.png

2) Jak na Instagram Stories vybrat barvu z obrázku a použít ji pro text či malování

A co pokud byste chtěli konkrétní barvu z obrázku či videa? Stačí použít nástroj kapátka. Po kliknutí v levé části u barevných ikon stačí držet prst na obrazovce a vybrat tak správnou barvu. Může se vám to zdát zbytečné, ale esteticky to vypadá opravdu dobře, pokud text nakombinujete v rámci barevné palety z fotky či videa. Pokud máte například fotku, kde převládá pastelová modrá a zároveň je tam nějaký menší žlutý prvek, zkuste text pomocí kapátka obarvit na tu nepřevládající, ale výraznou, barvu. Dodá to Instagram Stories na kráse.

instagram stories 01b.png

3) Jak vytvořit barevné pozadí pro Instagram Stories

Překvapuje mě, kolik lidí tento trik nezná. Pokud chcete mít na Instagram Stories jednu určitou barvu jako pozadí a s tím pak dále pracovat, vyfoťte jakoukoliv fotku, klikněte na ikonu kreslení v pravém horním rohu a po zvolení preferované barvy podržte prst na obrazovce. A máte plné pozadí.

Dalším trikem je poloprůhledná barva. Pokud máte připravenou fotku či video a chcete, aby přes něj byla poloprůhledná vrstva barvy, stačí pouze změnit při kreslení ikonku na zvýrazňovač (druhá ikonka u kreslení, viz. obrázek vpravo). Opět pak podržíte prst na obrazovce a máte poloprůhledné pozadí.

4) Jak na Instagram Stories vytvořit stín textu

Pro vytvoření stínu u textu není v Instagramu žádná funkce, ale využijeme starého dobrého triku. Vytvořte si nejdříve text v jedné barvě a následně ten samý text a využijte pro něj jinou barvu, nejlépe méně výraznou než je ta první. Poté stačí umístit text se slabší barvou na požadované místo ve Stories a na něj přidat, o pár milimetrů posunutý, druhý text s výraznější barvou. Ukázku máte zde v obrázku níže, kde jsem využil černou a šedivou barvu. Nebojte se však využít i barevné texty a stíny, pokud to dobře nakombinujete, bude to vypadat dobře a text vynikne.

instagram stories 03.png

5) Jak na Instagram Stories vytvořit různě barevný text

Pokud chcete v Instagram Stories barevný text, můžete samozřejmě vytvářet slova postupně a pak je skládat do věty za sebe. Ale jde to i jednodušeji. Napište celou větu. Poté označte prstem konkrétní slovo (stačí chvíli podržet prst na textu) a vyberte z paletky barvu, či jak jsme si ukazovali výše, podržte prst pro výběr konkrétní barvy. Takto může mít každé slovo ve větě jinou barvu.

instagram stories 04.png

6) Jak nahrávat Instagram Stories bez držení prstu na obrazovce

Po otevření rozhraní Instagram Stories máte několik možností. Základní tlačítko dole umožňuje kliknutím vytvořit fotku a držením nahrávat video. Abyste však nemuseli držet prst při nahrávání videa, můžete využít nahrávání bez držení. Stači dole pod bílým tlačítkem swipnout prstem doleva a dostat se až na tlačítko bez držení. Pak lze stisknutím okamžitě nahrávat a vy ani nemusíte držet telefon.

instagram stories 05.png

7) Jak si na Instagram Stories vytvořit vlastní nálepku (stickers)

V Instagram Stories už lze delší dobu vkládat do fotek nálepky, které si vytvoříte pomocí přední kamery. Když kliknete na tlačítko nálepek a dále pak na ikonku fotoaparátu pod ‚‚polohou‘‘, můžete vyfotit sebe nebo cokoliv jiného skrze přední kameru. Jediná nevýhoda je, že obraz je zrcadlově převrácený. Kliknutím na pořízenou stickerku lze měnit okraje - viz. obrázek níže. 

instagram stories 06.png

8) Jak při nahrávání videa přibližovat obraz jedním prstem (Instagram Stories zoom)

Super funkce, kterou mnozí z vás znají ze Snapchatu. Stačí při držení nahrávacího tlačítka na Instagram Stories jet prstem nahoru a obraz si tak přiblížíte (samozřejmě za cenu snížení kvality, jelikož se jedná pouze o digitální zoom). Tažení prstem nahoru a dolu lze zoom dynamicky ovládat, takže můžete například do rytmu hudby ‚‚cukat‘‘ s obrazem dle libosti tam a zpátky.

instagram stories 07.png

9) Jak do Instagram Stories přidat hudbu

Stačí si přes hudbu, Spotify či cokoliv jiného pustit jakoukoliv hudbu či jen zvuk a následně se vrátit do aplikace Instagramu a začít nahrávat Instagram Stories. Video se automaticky nahraje s hudbou a ta bude mít i slušnou kvalitu. Jen pozor, jakmile natočíte Stories, hudba na pozadí bude pokračovat a do toho bude hrát nahrané video s hudbou, tak se nelekněte.

10) Jak nahrávat Instagram Stories v lepší kvalitě

Pokud využíváte k nahrávání Instagram Stories aplikaci Instagramu, určitě jste si všimli, že kvalita videa či fotek není úplně nejlepší. Instagram totiž kvůli dobrému uživatelskému zážitku (= aby se vám to nesekalo)  a kvůli datovém připojení (= abyste nevypotřebovávali GB dat za týden) komprimuje obsah, který tvoříte. Lze to trochu obejít - stačí si video či fotku vytvořit přímo v nativní aplikaci fotoaparátu vašeho telefonu a pak jen v Instagramu do Stories tento obsah přidat.

11) Jak na Instagramu zablokovat uživatele, aby neviděl vaše Instagram Stories

Že jste nevěděli, že to jde? Instagram se snaží svým uživatelům co nejvíce nástrojů pro ochranu soukromí. Ať už to je třeba blokování lidí, blokování komentářů, nebo jen blokování toho, aby někdo viděl vaše Instagram Stories. Tahle situace může nastat - nechcete aby vaše máma viděla, jak paříte každý večer do 5 do rána nebo skákáte přes skály v Rakousku, že? Pokud na svém profilu kliknete na ikonku nastavení, dále na Nastavení příběhů, poté na Před kým chcete příběh skrýt, dostanete se na vyhledávací tlačítko, kam můžete vložit nick člověka, kterému chcete zamezit přístup k vašim Instagram Stories. Stačí ho pak jen vybrat a potvrdit, případně vybrat více lidí.

instagram stories 10.png

12) Jak skrýt Instagram Stories od určitého uživatele

Taky máte tu jednu kamarádku, která sdílí pěkné fotky, ale v Instagram Stories denně přidává 30 příspěvků, které vás nezajímají? Pokud ano, příště až uvidíte její ikonku ve feedu Instagram Stories, stačí přidržet prstem a následně zvolit ‚‚Přerušit zobrazování‘‘. A máte klid. Fotky od tohoto člověka nadále uvidíte ve svém feedu, ale Instagram Stories se na hlavní obrazovce nezobrazí. A pokud si vzpomenete, že vás vlastně zajímá, co dnes do těch IG Stories přidal, stačí najet na profil a na Stories se podívat ručně. 

instagram stories 11.png

13) Jak stáhnout všechny Instagram Stories za 24 hodin jako jedno video

Stahovat můžete jak jednotlivé příběhy, nebo kompletní Instagram Stories jako jedno video za posledních 24 hodin.  Stačí když si zobrazíte svoje Stories, dát na obrazovce Swipe nahoru a zobrazí se vám statistiky. Pak buď tlačítkem stažení pod jednotlivými příspěvky stáhnete vybraný příspěvek, nebo tlačítkem stažení v pravém horním rohu právě všechny Instagram Stories.

instagram stories 15.png

14) Jak na Instagram Stories zobrazit ještě více nálepek

Někomu se může zdát, že samolepek vztažených k různým událostem napříč rokem je v Instagram Stories málo. Ale každá z nálepek má většinou svou další variantu. Stačí nálepku přidat a následně na ní kliknout. A zkuste klidně kliknout více, některé nálepky mají i více variant, viz. obrázek níže. 

instagram stories 13.png

15) Jak nahrávat Instagram Stories starší než 24 hodin

Na Instagram Stories dlouho nešlo nahrávat obsah starší 24 hodin. Uživatelé tak dělali snímky obrazovky a nahrávali je do Stories. To už nyní není potřeba, Instagram přidávání starších fotek oficiálně povolil. Stačí při prohlížení vaší galerie fotek a videí scrollovat níže. Text se změní ze ‚‚Za posledních 24 hodin‘‘ na ‚‚Galerie fotoaparátu‘‘ a vy můžete nahrát jakýkoliv obsah. Zobrazí se vám u něj i časová nálepka, kterou však můžete přesunutím na ikonku koše odstranit. 

instagram stories hynek hampl.png

Závěr

Doufám, že jste se naučili pár nových věcí a že teď budete ládovat na IG pořádné a originální Instagram Stories každý den.  Nebojte se zkoušet, experimentovat a přehánět. Vaši fanoušci v té záplavě průměrných Stories ocení někoho, kdo si nad tím dá také trochu záležet. Tento článek píši na začátku roku 2018 a je velmi pravděpodobné, že během pár měsíců bude plno nových funkcí a změn. Pokud něco takového nastane, nebojte se mi napsat přes e-mail nebo na mém Instagramu. A do komentářů mi dejte vědět případní dotazy, jestli se vám článek líbil nebo tipy na další články, které byste chtěli.