Proč a jak dávají selfies smysl pro Instagram marketing

friends-selfie Selfies jsou každodení součástí našich životů, ať už chceme, nebo ne. Na každého člověka, který selfies zbožňuje, je tu člověk, který je nesnáší.

Pokud budete pouze slepě následovat trendy, můžete svému brandu i uškodit. A to platí i u selfies. Pokud nejsou pro vaše publikum to pravé, můžete napáchat více škody, než užitku. I když se trefíte a selfies vašemu publiku vadit nebudou, můžete se také netrefit se správným druhem ‚‚selfíčka" a to co jste chtěli sdělit touto kampaní, bude úplně mimo.

Několik společností zvládlo udělat opravdu skvělé kampaně pomocí selfies trendu. Jedná se například o společnosti Turkish Airlines, Baublebar či Frank Body.

Turkish Airlines: The Selfies Shootout - selfies celebrit

Turecké aerolinky vsadily na sportovní hvězdy. V jejich kampani vystupují fotbalová hvězda Lionel Messi a basketbalová hvězda Kobe Bryant. Reklama se nese v duchu cestování, protože - aerolinky. Jako bonus přidává trochu humoru. Reklamy aerolinek mám nejraději, jsou příjemné, často vtipné a do ničeho nenutí, jen se snaží upozornit. A daří se jim to. "The Selfies Shootout" na videu: [youtube https://www.youtube.com/watch?v=jhFqSlvbKAM?rel=0&w=640&h=360]

Další podobnou reklamu Tureckých aerolinek s názvem #EpicFood natočil i Didier Drogba, kde opět hraje i Lionel Messi.

Turecké aerolinky si nechaly selfies pouze do své reklamy a ačkoliv mají obrovské publikum na všech sociálních sítí, dále nic nepropagovaly a nechtěly po uživatelích sdílení jejich selfies.

Baublebar - šperky a selfies integrované do značky

Výrobce šperků Baublebar integroval selfies do svého brandu a sklízí za to na Instagramu úspěch. Narozdíl od Tureckých aerolinek už Baublebar vyzývá uživatele ke sdílení (nejen) selfies fotek s jejich produkty pod hastagem #baublebar. Společnost často sdílí výtvory uživatelů na svém profilu, což ještě více podněcuje uživatele k focení.

Baublebar na Instagramu

Frank Body - selfies jako hlavní marketing na sociálních sítí

Frank Body je firma vyrábějící tělový peeling z použité rozemleté kávy. A i tomuto typu podnikání pomohl Instagram spolu s dalšími kanály rozjet byznys a vybudovat velké publikum. Každý ze tří zakladatelů společnosti se před spuštěním rozhodli publikovat selfies, kde byli pokryti svým produktem. Přitom také začali spolupracovat s několika influencery a blogery a díky tomu vytvořili velmi úspěšnou selfie kampaň pod hastagem #thefrankeffect.

Frank Body na Instagramu

Chytrým přístupem k současnému fenoménu selfies se těmto firmám podařilo vytvořit úspěšné internetové kampaně na sociálních sítích. Vše vytvořily v souladu s jejich širokou marketingovou strategií a zároveň se jim podařilo angažovat uživatele v různých směrech.

Nezapomeňte, že obsah tvořený uživateli se neomezuje pouze na selfies. Důležité také je zaměřit se na správné cílové publikum a třeba i pomocí sponzorovaných reklam či nějaké jiné spolupráce odstartovat vaši kampaň. Velmi to pomůže zvýšit celkový dosah reklamy. Když vytváříte marketingové kampaně, měli byste se vyznat v současných trendech. Jakmile prošvihnete ten správný čas a selfies už nebudou populární, moc úspěchu nesklidíte. Věděli jste například o dalších alternativách selfies, které jsou například velfies, felfies či nelfies?

IKEA - propagace kolekce pomocí Instagramu

Instagram greenNa Instagramu lze zvednout povědomí o vaší značce a zvednout návštěvnost webu či e-shopu. IKEA však přišla s novinkou. Pro prodej použila místo klasického webu takzvaný "Instagram web".

Marketing na Instagramu není žádnou novinkou. Velké množství firem pomocí Instagramu dokázalo úspěšně zvednout povědomí o produktu. Ruská pobočka IKEA však přišla s originálním nápadem. Vytvořila několik (hodně) Instagram účtů ke každému produktu z jejich nové kolekce IKEA PS 2014 a u každého z nich přidala několik fotek včetně ceny, dalších informací a odkazem na web.

Jak ale dokáží uživatelé najít všechny tyto produkty? Stejně jako na klasické webové stránce máte několik úrovní (hlavní stránka - kategorie - nižší kategorie...), IKEA na Instagramu má základní účet @ikea_ps_2014, na kterém naleznete základní kategorie. Například židle, stoly, světla a další. Po zobrazení obrázku vidíte na fotce produkty, které jsou označeny jako lidé na Instagramu. Po rozkliknutí se už dostáváte na konkrétní profil produktu, ve kterém naleznete cenu, krátké video, fotografie a další informace. Pokud na konkrétním profilu (například bílá lampička) kliknete na označení, zobrazí se vám fotografie od majitelů konkrétní věci. To totiž IKEA ve svém videu propaguje. Pokud totiž někdo označí jejich produkty na fotkách, uvidí je další lidé, kteří se mohou dostat k dalším produktům a hlavní stránce.

 

Tento projekt si zobrazíte pouze na telefonu, na webu je díky označením prakticky nefunkční. Nevýhoda to rozhodně není, pouze malé procento lidí používá Instagram na webu, většina je na svém mobilním zařízení.

Osobně to považuji za geniální nápad. Jen čas uvidí, jak moc bude úspěšný a jestli se do budoucna vyplatí. Zatím však vypadá, že je projekt na dobré cestě. Hlavní účet měl během chvíle 19 tisíc followerů a jednotlivé produkty klidně i 600 likes na fotku. Nyní, po dalším půl roce, se čísla zvětšila ještě trochu více. Ač už IKEA tento nápad nijak nepropaguje a neupdatuje, v době kdy účet tvořili,  měl slušný dosah. Pokud se podíváte do označení produktů, hodně lidí už zakoupené věci vyfotilo a označilo. Samozřejmě, že projektu pomohly i články na serverech jako Mashable a další, ale i tak je to na projekt pouze pro ruské občany slušný úspěch. Podobnou kampaň nedávno udělal i Mercedes-Benz.

IKEA PS Instagram Website from Instinct on Vimeo.

zdroj: Mashable