Proč a jak dávají selfies smysl pro Instagram marketing

friends-selfie Selfies jsou každodení součástí našich životů, ať už chceme, nebo ne. Na každého člověka, který selfies zbožňuje, je tu člověk, který je nesnáší.

Pokud budete pouze slepě následovat trendy, můžete svému brandu i uškodit. A to platí i u selfies. Pokud nejsou pro vaše publikum to pravé, můžete napáchat více škody, než užitku. I když se trefíte a selfies vašemu publiku vadit nebudou, můžete se také netrefit se správným druhem ‚‚selfíčka" a to co jste chtěli sdělit touto kampaní, bude úplně mimo.

Několik společností zvládlo udělat opravdu skvělé kampaně pomocí selfies trendu. Jedná se například o společnosti Turkish Airlines, Baublebar či Frank Body.

Turkish Airlines: The Selfies Shootout - selfies celebrit

Turecké aerolinky vsadily na sportovní hvězdy. V jejich kampani vystupují fotbalová hvězda Lionel Messi a basketbalová hvězda Kobe Bryant. Reklama se nese v duchu cestování, protože - aerolinky. Jako bonus přidává trochu humoru. Reklamy aerolinek mám nejraději, jsou příjemné, často vtipné a do ničeho nenutí, jen se snaží upozornit. A daří se jim to. "The Selfies Shootout" na videu: [youtube https://www.youtube.com/watch?v=jhFqSlvbKAM?rel=0&w=640&h=360]

Další podobnou reklamu Tureckých aerolinek s názvem #EpicFood natočil i Didier Drogba, kde opět hraje i Lionel Messi.

Turecké aerolinky si nechaly selfies pouze do své reklamy a ačkoliv mají obrovské publikum na všech sociálních sítí, dále nic nepropagovaly a nechtěly po uživatelích sdílení jejich selfies.

Baublebar - šperky a selfies integrované do značky

Výrobce šperků Baublebar integroval selfies do svého brandu a sklízí za to na Instagramu úspěch. Narozdíl od Tureckých aerolinek už Baublebar vyzývá uživatele ke sdílení (nejen) selfies fotek s jejich produkty pod hastagem #baublebar. Společnost často sdílí výtvory uživatelů na svém profilu, což ještě více podněcuje uživatele k focení.

Baublebar na Instagramu

Frank Body - selfies jako hlavní marketing na sociálních sítí

Frank Body je firma vyrábějící tělový peeling z použité rozemleté kávy. A i tomuto typu podnikání pomohl Instagram spolu s dalšími kanály rozjet byznys a vybudovat velké publikum. Každý ze tří zakladatelů společnosti se před spuštěním rozhodli publikovat selfies, kde byli pokryti svým produktem. Přitom také začali spolupracovat s několika influencery a blogery a díky tomu vytvořili velmi úspěšnou selfie kampaň pod hastagem #thefrankeffect.

Frank Body na Instagramu

Chytrým přístupem k současnému fenoménu selfies se těmto firmám podařilo vytvořit úspěšné internetové kampaně na sociálních sítích. Vše vytvořily v souladu s jejich širokou marketingovou strategií a zároveň se jim podařilo angažovat uživatele v různých směrech.

Nezapomeňte, že obsah tvořený uživateli se neomezuje pouze na selfies. Důležité také je zaměřit se na správné cílové publikum a třeba i pomocí sponzorovaných reklam či nějaké jiné spolupráce odstartovat vaši kampaň. Velmi to pomůže zvýšit celkový dosah reklamy. Když vytváříte marketingové kampaně, měli byste se vyznat v současných trendech. Jakmile prošvihnete ten správný čas a selfies už nebudou populární, moc úspěchu nesklidíte. Věděli jste například o dalších alternativách selfies, které jsou například velfies, felfies či nelfies?

IKEA - propagace kolekce pomocí Instagramu

Instagram greenNa Instagramu lze zvednout povědomí o vaší značce a zvednout návštěvnost webu či e-shopu. IKEA však přišla s novinkou. Pro prodej použila místo klasického webu takzvaný "Instagram web".

Marketing na Instagramu není žádnou novinkou. Velké množství firem pomocí Instagramu dokázalo úspěšně zvednout povědomí o produktu. Ruská pobočka IKEA však přišla s originálním nápadem. Vytvořila několik (hodně) Instagram účtů ke každému produktu z jejich nové kolekce IKEA PS 2014 a u každého z nich přidala několik fotek včetně ceny, dalších informací a odkazem na web.

Jak ale dokáží uživatelé najít všechny tyto produkty? Stejně jako na klasické webové stránce máte několik úrovní (hlavní stránka - kategorie - nižší kategorie...), IKEA na Instagramu má základní účet @ikea_ps_2014, na kterém naleznete základní kategorie. Například židle, stoly, světla a další. Po zobrazení obrázku vidíte na fotce produkty, které jsou označeny jako lidé na Instagramu. Po rozkliknutí se už dostáváte na konkrétní profil produktu, ve kterém naleznete cenu, krátké video, fotografie a další informace. Pokud na konkrétním profilu (například bílá lampička) kliknete na označení, zobrazí se vám fotografie od majitelů konkrétní věci. To totiž IKEA ve svém videu propaguje. Pokud totiž někdo označí jejich produkty na fotkách, uvidí je další lidé, kteří se mohou dostat k dalším produktům a hlavní stránce.

 

Tento projekt si zobrazíte pouze na telefonu, na webu je díky označením prakticky nefunkční. Nevýhoda to rozhodně není, pouze malé procento lidí používá Instagram na webu, většina je na svém mobilním zařízení.

Osobně to považuji za geniální nápad. Jen čas uvidí, jak moc bude úspěšný a jestli se do budoucna vyplatí. Zatím však vypadá, že je projekt na dobré cestě. Hlavní účet měl během chvíle 19 tisíc followerů a jednotlivé produkty klidně i 600 likes na fotku. Nyní, po dalším půl roce, se čísla zvětšila ještě trochu více. Ač už IKEA tento nápad nijak nepropaguje a neupdatuje, v době kdy účet tvořili,  měl slušný dosah. Pokud se podíváte do označení produktů, hodně lidí už zakoupené věci vyfotilo a označilo. Samozřejmě, že projektu pomohly i články na serverech jako Mashable a další, ale i tak je to na projekt pouze pro ruské občany slušný úspěch. Podobnou kampaň nedávno udělal i Mercedes-Benz.

IKEA PS Instagram Website from Instinct on Vimeo.

zdroj: Mashable

5 základních tipů pro úspěšný marketing na Instagramu

Pokud dlouhodobě sledujete největší influencery mezi značkami na Instagramu, můžete se snadno ztratit v jejich obsahu, ale také přiučit novým věcem.

Me and follower love minions

Pokud chcete začít propagovat vaši značku a její příběh na Instagramu, měli byste mít nějakou představu, jak bude vypadat profil, feed a další detaily. Nemusíte se přesně řídit nějakými pravidly, ale je dobré se držet alespoň několika základní bodů. Nyní se podíváme na 5 tipů, jak se vypořádat s fotografiemi a jak přistupovat k vašemu feedu.

1) Buďte věrní vaší značce

— zajistěte, aby fotografie vyjadřovaly jasně definovanou ‚‚osobnost a hlas”. Na první pohled by mělo být jasné, co vaše fotografie reprezentuje a jaký je její příběh. Nesmí ovšem jít o agresivní způsob, kde jen hrubě vyfotíte produkt a tím to končí. Zkuste nějak chytře a kreativně vyjádřit nějakou z vlastností, kterou produkt disponuje. Nejlépe s nějakými současnými trendy, ať už na Instagramu nebo ve světě.

Jako skvělý příklad lze uvést prodejce brýlí Warby Parker a konkrétně i jednu jejich skvělou fotografii. Fotografie velmi kreativně ukazuje produkt a jeho vlastnost. Jde o jasný záměr ukázat, že brýle Warby Parker jsou lehké jako pírko. Zakoponování brýlí do několika peří, přitom pěkně uspořádaných, zachycuje produkt a jeho dobrou vlastnost — a vše vám okamžitě dojde. Nemusíte mít vyfocené brýle na člověku a vedle toho ohromný nápis “Naše brýle jsou nejlehčí na trhu s váhou pouze 20 gramů”. Jako bonus se nebudou potencionální zákazníci cítit jako u reklamy, které většina z nich stejně moc nevěří.

Marketing — Warby Parker on Instagram

2) Sdílejte zážitky

— poskytněte náhled do světa či životního stylu tvořeného vaší značkou očima lidí, kteří váš produkt používají. Zde ani není třeba moc vysvětlovat, jako nejlepší příklad poslouží velmi známá firma GoPro, která se zabývá výrobou úžasných kamer pro použití zejména při extrémních sportech. Na jejich feedu opravdu platí, že co fotka, to úžasný zážitek a mraky lidí, kteří komentují a lajkují. Přitom už ani nepotřebují ukazovat jejich produkt. A na zážitky od lidí mají dokonce na webu formulář a vždy jim stačí vybrat si ty nejlepší.

Marketing — GoPro on Instagram

3) Najděte krásu ve všem

— nebojte se ukázat, jak vidí svět vaše firma. Ukažte nějakým způsobem smysl vaší značky/firmy. Nikdy jsem si nemyslel, že by se mi mohly líbit fotografie nadnárodní firmy z USA, která se zabývá energetikou. Po zhlédnutí profilu General Electric však hodně lidí změní názor. Jejich profil ukazuje, že pokud ukážete krásu vašeho podnikání, může vám být odměnou velká a věrná Instagram komunita. Za zmínku stojí i integrace této komunity, kterou GE dělá pomocí pořádání Instameetů v místech, kde provozuje své služby. Díky této akci se zmínka o GE dostane díky Instagramerům mezi ještě širší publikum.

Marketing — General Electric on Instagram

4) Inspirujte k nějaké akci

— založte hnutí okolo vašeho brandu. Může to znít směšně. Ale co třeba Apple a jeho fanoušci? Nebo fanoušci Justina Biebera? Představte si, že byste měli takové fanoušky také — to už tak špatně nezní, co? Ale teď trochu reálněji. A opět použijeme příklady. Prvním je jedna nejúspěšnějších značek na Instagramu — Nike. Jejich kampaně #runfree, #nikerunning a další vytvořily kolem běžeckých bot armádu podporujících lidí, chlubících se novými botkami a běháním. Zde dost záleží na typu podnikání, ale nějaký ‚‚movement” lze vytvořit vždy. Stačí se podívat na projekty českých Instagramerů, které velmi rád podporuji a jsem jejich součástí — #igerscz (k 11/2014 cca 140 tisíc fotek a každým měsícem přes 10 tisíc fotek nových) a #iglifecz (zatím cca 63 tisíc fotek).

Marketing — Nike on Instagram

Druhým a menším příkladem z oblasti marketingu je Chobani a jejich menší projekty #creationaday a #howmatters, ve kterých firmě jde o zobrazení pochutin uživatelů a také o to, že záleží z čeho se jídlo vyrábí.

5) Poznejte své publikum

— zjisťete, co mají lidé na vaši značce rádi a hledejte způsob, jak zaujmout nové potencionální zákazníky. Příkladem může být Mission Bicycle. Uživatelé u jejich kol mají rádi jednoduchost. Takže se firma snaží představivost nových potencionálních zákazníků zaujmout pomocí jednoduchých fotografií se samotnými koly. Různé barvy na různých jednoduchých pozadích. Občas nějaké fotky ze zákulisní práce týmu.

Marketing — Mission Bicycle on Instagram

Proč je někdy facebook reklama špatná investice pro menší firmy  -  a proč je Instagram lepší

Na Facebooku si můžete cíleně zaplatit propagaci. Uživatelé uvidí reklamu ve svém newsfeedu a to je možná dovede na vaši Facebook stránku, kde se dozví o vaší firmě a možná se i dostanou na webové stránky. Jak se však Elan Dekel přesvědčil, nemusí to být ta nejlepší volba pro marketing u malých firem.

jumping minions with bulb

Jakmile si založíte Facebook stránku, potřebujete získat likes od uživatelů. Bez toho se samozřejmě vaše posty neobjeví na jejich feedu. Jsou dvě možnosti, jak toho dosáhnout. Buď si dáte social plugin na vaše stránky a uživatelé na něj budou (velmi málo) klikat nebo použijete placenou reklamu.

Po chvíli experimentování byl Elan Dekel schopný vytvořit několik reklam, které na stránce generovaly likes a stály průměrně kolem 0,27 až 0,57 dolarů. Za reklamu utratili nějaké peníze, vybudovali základnu o síle několika tisíců uživatelů, ale po chvíli objevili problém.

Jakmile začali sdílet obsah na vytvořené stránce, zjistili, že z více jak 6000 lidí vidí sdílený příspěvek průměrně 50 až několik stovek lidí. V procentech, pouze 1 % až 5 % lidí vidělo příspěvky.

Facebook má však i na tento problém řešení. A nikoho určitě nepřekvapí, že za to budete platit. Znovu. U každého příspěvku máte tlačítko “Propagovat příspěvek”. Minimální částka je 10 korun na den, za kterou uvidí příspěvek na newsfeedu přibližně 200 uživatelů. Částky samozřejmě pokračují dále, třeba za 4 tisíce už uvidí příspěvek kolem 20 tisíc uživatelů. To vše za to, aby se příspěvky zobrazovaly na newsfeedu uživatelů, za které jste už v minulé reklamě kvůli stránce zaplatili. Zde ovšem znovu pozor. Příspěvky se sice budou zobrazovat na jejich newsfeedu, nikdo vám však nezaručí, že se na ně uživatel podívá nebo dokonce klikne.

Elan Dekel (ve spolupráci s firmou Lullubee) udělal přes 20 propagací příspěvků v rozmezí 100 až 1000 korun a “výsledky z hlediska uživatelů byly tristní”. Skutečné náklady na akci uživatele jsou více jak 40 korun a při některých kampaních mohou dosáhnout až 250 korun. Když se navíc podíváte jen na likes stránky a proklik odkazů (a vynecháte likes příspěvků, komentáře příspěvků a jejich sdílení, jejichž hodnota je ještě více pomíjivá), může se CPA (cost per action — “cena za akci”) vyšplhat až na rozmezí od 150 do 450 korun, někdy i 1000 korun. Což se může, při snaze zacílit na větší publikum, velice snadno prodražit.

Co z toho vyplývá? Jestliže Facebook nenabízí ostatním firmám řádově nižší sazby, než výše zmíněné z reálné situace firmy Lullube, tak:

“Facebook promotions” se malým a středním podnikům ve většině případů nevyplatí.

Největším zklamáním přitom bylo podle Dekela jeho nepochopení Facebook stránek. Místo vybudování si solidní základny uživatelů, které můžete nějak oslovit, jen platíte Facebooku za seznam uživatelů, kterým následně můžete inzerovat příspěvky tím, že znovu zaplatíte.

Facebook stránky mohou dobře fungovat pro celebrity a velké značky, které si dokáží vybudovat základnu uživatelů organicky. Ovšem pro menší podniky, které si pečlivě hlídají výdaje, je to jednoduše špatná investice.

zdroj části o facebooku: forbes.com

Proč je tedy Instagram (nejen) pro menší a střední podniky mnohem lepší investice?dancing party minion

Pokud propagaci na Instagramu zvládnete sami, nemusíte platit nic. Pro začátek je však dobré získat alespoň základní informace, jak na to. Případně můžete zaplatit někomu, aby se o váš účet staral. I když se bude na první pohled zdát, že to bude větší částka než za Facebook reklamu, v dlouhodobém měřítku se Instagram vyplatí.

Můžete směřovat potencionální zákazníky přímo na váš web pomocí odkazu na Instagramu. Chcete čísla? Na mém osobním (nefiremním) účtu mám odkaz jen na obyčejný about.me profil. Za poslední měsíc si ho díky Instagramu zobrazilo 1000 lidí. Tisíc lidí za měsíc zaujal můj Instagram natolik, že kliknuli na odkaz, aby se dozvěděli více. O tom se může většině Facebook stránek jen zdát.

Vaše příspěvky okamžitě vidí všichni vaši followeři (pokud aplikaci normálně používají). A nejen ti. Pokud dobře použijete hashtagy, váš příspěvěk se zobrazí i v seznamech (zobrazení fotek s hashtagem) a vy tak můžete cílit na určité uživatele, nebo všeobecně rozšiřovat audience (publikum). Samozřejmě i z hlediska hashtagů je třeba se naučit základní pravidla a triky, ale o tom možná někdy příště (nebo na e-mailu).

Na Instagramu neexistuje, že pokud si vytvoříte určité publikum, tak vaše příspěvky neuvidí ve svém newsfeedu (což je problém u Facebooku). Samozřejmě vše za předpokladu, že svůj účet používají. Ano, problém může být vytvořit si ono publikum, jelikož Instagram zatím v ČR nenabízí propagaci pomocí placených reklam (v USA zatím jen velmi omezeně pro vybrané firmy). Ovšem ani to není nic nedosažitelného. Při správném použití, sdílení a interakcích není problém velmi rychle publikum vytvořit.

Dobrým příkladem může být z hlediska použití mimo firmu můj profil, profily nejlepších českých Instagramerů, fashion blogerek (úžasné publikum má Petra Lovely Hair), či holek a kluků zajímajících se o fitness (a to ještě nepočítáme holky s velkým poprsím). Pokud se podíváme na profily firem, velmi dobře si vede Life is Porno, FreshLabels a další firmy zaměřené na módu a mladší lidi. Při trochu větší snaze a odříkání si povede dobře i knihkupectví Martinus CZ.